Isten hozott !
Wass Albert tollából: Karácsonyi versek II. (részlet)
A rút világnak gondja van,
minden embernek gondja van,
a sok angyalnak mind gondja van
s az Istennek is gondja van,
mert mindenekre gondja van.
S így múlik el a szép s a jó
az ember mellől, nyomtalan.
In memoriam...
Egy nehéz út előtt állunk, amelynek vége lehet szép és napfényes, de lehet komor és mennydörgéstől hangos !
2009. március 2-án kezdtem a római katolikus felekezetű Zalaszántói Szekér Família családfájának a felöleléséhez.
Sok sikert magamnak !
A Szekér család fenti ágának legfiatalabb (vad)hajtása.
Egy család múltján keresztül bepillantást nyerhetsz
egy kicsit a Nemzet történelmében is.
Középen fent kis alakban Zalaszántó címere* található. Édesapám Szekér Imre és felmenőink több emberöltőn keresztül éltek itt. Ha többet szeretnél megtudni - a nyári vakációim izgalmas helyszínéről - e csodás kis dunántúli településről, akkor látogass el a http://www.zalaszantoert.hu/ vagy a http:// www.zalaszanto.hu weboldalakra.
*Akit a heraldika érdekel !
Zalaszántó címeréről részletesebben a nemzeti jelképek honlapján olvastam:
Az álló csücsköstalpú, négyelt címerpajzs 1. vörös mezejében válaszvonalból kinövő, balra fordult aranyoroszlán; 2. kék mezejében zöld talajon jobbra fordult természethű kacsa nádszállal; kék mezejében lebegő ezüst félhold felette két aranycsillag; vörös mezejében jobbra fordult, kiterjesztett szárnyú arany sárkány. A szívpajzsban kék alapon ezüst ekevas és csoroszlya látható.
A címer eredete és magyarázata. Zalaszántó már az Árpádkorban ismert település volt. E történelmi távlatokat hivatott jelezni a Gersei Pethő család középkori eredetű címerpajzsa. A címer középpontjában, a szívpajzsban, Szántó helység régi pecsétjén látható ekevas és csoroszlya kerül. A pecsét egy 1809. évi kárfelvételi jegyzőkönyv hitelesítése záradékán található. A 22x18 mm átmérőjű ellipszis alakú pecsét középmezejében egy-egy függőleges helyzetű ekevas és csoroszlya látható. E motívumok képjelként is közvetlen utalnak a község nevére. A pecsét körirata SZÁNTOI HEL P0. A Gersei Pethők címerét 1507-ben II. Ulászló megerősíti és kibőviti a királyi család képével. A cimer később 1572-es királyi megerősítésében is a címerpajzs változatlan marad, csak a környezete változik. Címerünkben a díszítés nélküli, változatlan négyelt címerpajzsot kívánjuk megőrizni.
Más szekérről: A legáltalánosabb magyar csillagkép a Göncölszekér amely az Ursa Major (Nagy Medve) csillagkép első hét csillagának leggyakoribb neve. Számos elnevezése ismert a népnyelvben: angyalok hintója, Benceszekér, Csíkiszekér, Denceszekér, Döncőszekér, Gönciszekér, Illés szekere, Jancsika szekere, Jób szekere, Kincseő szekeri, Köncölszekér, Küncőszekér, Ökörszekér, Ördögszekér, Szekércsillag, Szent János szekere, Szent Péter szekere, Társzekér, Venceszekér. Az egész magyar nyelvterületen, de Európa majdnem minden népénél is valamilyen szekérnek nevezik, ez görög-római hagyományokra vezethető vissza
Olvasd el: Alföldi Géza írta
És más bizony az idegen kenyér,
Más a kelése, más az illata!,
S hiába van egy Göncöl Szekér
Odahaza mégis más a csillaga.
Gondolom másokban is felmerül kérdésként, miért kezd bele a családtörténeti krónika megírásába valaki. Sokrétű a válasz és lehetséges, hogy nem is lehet egyszerüen megfogalmazni. Eljön az az idő .., vagy belső kényszer, amikor szeretnéd megismerni a felmenőid, őseid (a família) többek között nagyapád, nagyanyád, dédapád, dédanyád múltját, életét, örömeit és bánatait. Ez lehet egy pótcselekvés, de lehet, hogy csak az idők múlásával jön el, amely egy szakasz kezdete vagy egy történelmi helyzet. Én úgy gondolom ráléptem egy ösvényre, amelyet én fogok megkezdeni kitaposni. Mindig is szerettem elsőként vagy egyéniként megoldani különféle dolgokat. Invidualista beállítottságú vagyok.
(2013-ban zászlót bontott Egyesületünk.
Látogass el a http://zle.hu/hu/ weboldalra.)